סנובים גודם!

חוגגים נוביגוד עם הקהילות דוברות הרוסית

נובי גוד

ביום האחרון של השנה חוגגים יוצאי ברית המועצות את הנובי גוד – חג תחילת השנה האזרחית החדשה, אשר נוהגים עד היום לציין המדינות ברית המועצות לשעבר. החג הזה מסמל את המעבר בין השנים ומעניק לחוגגים את ההזדמנות לחגוג עם המשפחה, לסכם את השנה הנגמרת ולהיכנס בגאווה לשנה החדשה.

לכבוד החג רצינו לשים את הזרקור על הפעילות שעושה התנועה הרפורמית עבור הישראלים דוברי הרוסית בכל השנה ולא רק ביומה האחרון.

שירת הגן והים, שתי קהילות דוברות רוסית

במסגרת התנועה הרפורמית פועלות שתי קהילות דוברות רוסית משרתות את ציבור יוצאי חבר המדינות. קהילת ״שירת הגן״ ברמת גן בהובלת הרב גרגורי קוטלר וקהילת ״שירת הים כרמל״ בחיפה בהובלת הרבה מרים קלימובה. חברי הקהילות חוגגים יחד את חגי ישראל ולומדים תורה בשפה הרוסית הקרובה אליהם ומובנת להם יותר.

הקהילות מורכבות מיוצאי ברית המועצות הנמצאים בארץ כבר שנים רבות, ומעולים חדשים, והן פועלות בשיתוף פעולה עם מרכזי הקליטה בשתי הערים. החברות בקהילה עוזרת מאוד לשילוב של העולם בחברה הישראלית. כך למשל שיעורי פרשת השבוע בשירת הים כרמל, הן למעשה שיעורי עברית לעולים.

כחלק מהפעילות שלהן במסגרת התנועה פעילות הקהילות בשיתוף פעולה עם הקהילות הרפורמית האחרות בסביבה שלהן ובכלל. קהילת שירת הגן מקיימת בשנים האחרונות סדר פסח גדול, בעברית רוסית ושפות נוספות, שאליו מגיעים אנשים רבים נוספים מעבר לחברי הקהילה, ובנוסף שותפה הקהילה לאירועים במסגרת תכנית הגיור של בית דניאל.

זרע ישראל

בישראל ישנו מספר גדול של אנשים אשר עלו ממדינות חבר העמים על בסיס היכרות בזהות היהודית של אביהם. הם מוכרים כישראלים אך אינם מוכרים כיהודים על ידי המדינה. עבור ישראלים אלו הרוצים לשנות את הרישום שלהם, פעמים רבות לקראת חתונה, מציעה התנועה הרפורמית מסלול גיור מקוצר מתוך הנחה שרמת הידע של המתגיירים דומה לממוצע שקיים בציבור היהודי בישראל.

תהליך הכנה לגיור מתקיים במסגרת קבוצתית או בפגישות אישיות ואורכו כשלושה חודשים, ובסופו, בהתאם לחוק הישראלי נרשם המתגייר כיהודי במשרד הפנים. חשוב לציין שרישום זה אינו תקף עבור משרד הדתות ומתגיירים דרך התנועה הרפורמית לא יכולים להתחתן דרך הרבנות – אך הם כן יכולים להתחתן דרך התנועה.

על פניו שינוי הרישום הינו תהליך בירוקרטי, אבל פעמים רבות ההכרה הפורמלית ביהדותם גורמת למתגייר להרגיש שייכות רבה יותר למדינה, ולעם היהודי. לפעמים הדבר מפתיע אפילו אותם.

מוזמנים להתרשם מאירוע נוביגוד ישראלי בעיריית רמת גן:

דילוג לתוכן